Nowe Amber Gold? PKF Skarbiec mógł oszukać nawet 48 tys. klientów
48 tys. potencjalnych pokrzywdzonych, na łączną kwotę około 115 mln złotych. Na takie straty mogła narazić klientów Polska Korporacja Finansowa Skarbiec, obecnie znana jako Pomocna Pożyczka - informuje portal trojmiasto.pl.
07.10.2013 | aktual.: 07.10.2013 16:43
Jak czytamy na portalu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie w sprawie doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki, oferowanych przez Polską Korporację Finansową Skarbiec z siedzibą w Słupsku - obecnie Pomocną Pożyczkę Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku.
Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia nadesłanego przez jednego z klientów spółki. Twierdził on, że w jednym z biur PKF Skarbiec podpisał przedwstępną umowę pożyczki, którą miał otrzymać po wpłaceniu opłaty przygotowawczej w wysokości 5-10 proc. kwoty pożyczki. Pomimo wpłacenia pieniędzy pożyczki nie otrzymał, ponieważ pracownicy firmy zażądali spełnienia kolejnych warunków, którym pokrzywdzony nie był w stanie sprostać. Nie otrzymał on również zwrotu opłaty przygotowawczej. Okazuje się, że osób naciągniętych w podobny sposób jest znacznie więcej.
- Dla potrzeb prowadzonego w tej sprawie postępowania zabezpieczono, w formie elektronicznej, dokumentację finansowo-księgową spółki - informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Między innymi na jej podstawie ustalono liczbę osób, które za pośrednictwem biur regionalnych spółki, funkcjonujących na terenie całej Polski, zawarły przedwstępne umowy pożyczki, uiściły opłaty przygotowawcze i nie otrzymały wnioskowanych pożyczek. Liczba takich osób, które są potencjalnymi pokrzywdzonymi, wynosi około 48 tys. Łączna kwota uiszczonych przez te osoby opłat przygotowawczych wynosi około 115 milionów złotych. W związku z tym, że potencjalni pokrzywdzeni pochodzą z terenu całej Polski, czynności z ich udziałem realizowane są w ramach pomocy prawnej. Do chwili obecnej wystosowano ponad 4 tys. odezw o wykonanie czynności. Prokuratura otrzymała materiały z czynności z udziałem ponad 2 tys. osób pokrzywdzonych - dodaje.
Z ustaleń śledztwa wynika, że klienci byli nierzetelnie informowani przez pracowników PKF Skarbiec. Kilku z nich prokuratura sformułowała zarzuty.
Jak czytamy na portalu trojmiasto.pl to nie pierwszy przypadek, kiedy firmą PKF Skarbiec zainteresował się organ państwowy. W 2011 roku UOKiK za stosowanie praktyk wprowadzających w błąd i sprzecznych z ustawą o kredycie konsumenckim ukarał firmę sankcją finansową w wysokości 1 219 454 zł. Prezes UOKiK nakazała natychmiastową zmianę praktyk niezgodnych z prawem. Od 2003 roku była to piąta decyzja dotycząca PKF Skarbiec, stwierdzająca stosowanie sprzecznych z prawem praktyk.